YAYINLARIMIZ

YAYINLARIMIZ
YAYINLANMIŞ DERGİLERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
TÜRK KIZILAYI

GESO Facebook Fotoğraflar

16 Ocak 2013 Çarşamba

Esnafı rahatlatan yönetmelik değişikliği


Esnafı rahatlatan yönetmelik değişikliği

YUSUF VANGÖL

işyeri açma belgesi almada zorluk yaşayan esnafların bu belgeleri almaksızın bakanlığa bağlı müdürlüklerden İşletme Kayıt Belgesi ve İşletme Onay Belgesi için başvuru yapabilme hakkı getirdi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetmelikte yaptığı değişiklikle özellikle işyeri açma belgesi almada zorluk yaşayan esnafların bu belgeleri almaksızın bakanlığa bağlı müdürlüklerden İşletme Kayıt Belgesi ve İşletme Onay Belgesi için başvuru yapabilme hakkı getirdi.  
Yıllarca gıda işiyle uğraştıkları halde faaliyette bulundukları işyeri sahiplerinin yapıyla ilgili teknik belgelerini karşılayamaması nedeniyle zor durumda kalan esnaflar, kendilerini denetlemeye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı memurların istedikleri belgeleri sağlayamadıkları için zor durumda kalıyorlardı. İşletme Kayıt Belgesi ve İşletme Onay Belgesi olmadığı için 1000 liraya kadar ceza ve işyeri kapatma cezası ile karşı karşıya kalan esnaflar söz konusu belgeleri almak için bakanlık il, ilçe müdürlüklerine başvursalar da yapı kullanma izni belgesi ön şartı nedeniyle büyük sıkıntılarla karşılaşıyordu.
İzmir İl Genel Meclisi'nin 7 Ağustos 2012'de gündeme alarak CHP'nin Gaziemir'den seçilen İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Vangöl'ün hazırladığı önergenin CHP, Ak Parti veMHP'li üyelerce oybirliği ile kabul edilmesi gıda işi ile uğraşan esnaflar için umut ışığı oldu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'da İzmir İl Genel Meclisi'nde alınan kararı yerinde görüp bakanlığın ilgili yönetmeliğinde değişikliğe gitti.
Bakanlık 10 Ocak 2013 tarihinden itibaren gıda işi ile uğraşan esnafların almaları zorunlu olan Kayıt Belgesi ve Onay İşletme Belgesi için yapılacak başvurularda ekli evraklar içinde belediyelerden alınan yapı kullanma izni belgesi olmasını aramayacak. Resmi gazetedede yayınlanarak yürürlüğe giren ilgili yönetmelik değişikliği gıda esnafını oldukça rahatlatacak. Belge eksikliği nedeniyle binlerce lira para cezası ve işyerinin kapanması riski ile karşı karşıya kalan esnafların korkulu rüyesi böylece son bulacak.
Konu ile ilgili Yerel Haberci'ye açıklama yapan İl Genel Meclisi Üyesi ve Gaziemir Kent Konseyi Başkanı Yusuf Vangöl şu görüşleri dile getirdi;
" Bilindiği gibi 5996 sayılı Kanun gereği, 17.12.2011 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan “ Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik”; gıda işyerlerinin, yapmak zorunda oldukları kayıt veya onay işlemleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine yapacakları müracaat sırasında dosyalarında, bağlı bulundukları belediyeden almak zorunda oldukları İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının bir suretini de bulunduracaklardı.
Bu yönetmelik yürürlüğe girdiğinde, ilk olarak  bünyesinde Gıda Birimi Müdürü olarak görev yaptığım İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde çeşitli girişimlerde bulunarak, gıdacı esnaf ve sanatkarlarımızın mağdur olmamaları amacıyla, yönetmelikte değişiklik yapılması hususunda taleplerde bulundu.Bilindiği gibi; ülkemiz genelinde, başta  SİT ve 2B olmak üzere, çeşitli nedenlerle ruhsatsız ya da kaçak yapı olarak gözüken çok sayıdaki binada, uzun yıllardır gıda işi ile iştigal eden ve bu faaliyeti nedeni ile devletine vergisi ödeyen, istihdama katkı sağlayan, reel ekonomimizin can damarı olan sıhhi ve gayrı sıhhi müessese kapsamındaki esnaf, sanatkar ve  tacirlerimiz;  ellerinde olmayan nedenler yüzünden, müracaat ettikleri halde, ilgili belediyeden işyerlerinin tapusu olmadığı gerekçesiyle, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alamamaktadır.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ya da ilçe müdürlükleri gıda denetçilerinin bu gibi işyerlerinde yaptıkları denetimler sırasında, İşletme Kayıt Belgesi ya da İşletme Onay Belgesi olmadığı gerekçesiyle, işyeri sahibi esnaf, sanatkar ve tacirlerimize, 5996 sayılı Kanun gereği, idari para cezası uygulamakta ve bunun yanı sıra, işyeri hakkında 5393 sayılı Belediye Kanunu gereği, işlem yapılması için durum  ilgili belediyeye bildirilmekte idi.
Gıdacı esnaf, sanatkar ve tacirlerimizin, uzun yıllardır çalıştırdıkları ekmek kapısı olan işyerlerine, ellerinde olmayan nedenler yüzünden alamadıkları ruhsat  sebebiyle, bu işyerleri;  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ya da İlçe Müdürlükleri tarafından, kayıt altına alınamamakta, bu da yetmiyormuş gibi, bir de idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktaydı.
Zaten hipermarketlerin haksız rekabeti karşısında, her geçen gün durumları daha da kötüye giden ve bu yüzden sayıları her geçen gün daha da azalan gıdacı esnaf, sanatkar ve tacirlerimizi mağdur etmekte olan bu uygulamaya son verilmesini  temin etmek  maksadıyla, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin girişimlerinin yanı sıra, İzmir İl Genel Meclisi’ni de devreye sokmak amacıyla, Gaziemir’den seçilmiş bir il genel meclisi üyesi olarak, 07 Haziran 2012 tarihinde, İzmir İl Genel Meclisine, 190 sayılı bir önerge verdim.
Verdiğim önerge üzerine;  İl Genel Meclisimizin  Sanayi, Ticaret ve Esnaf Komisyonu tarafından katkılarımla düzenlenen ve meclisimizin 07 Ağustos 2012 tarihli toplantısında, oy birliği ile kabul edilen rapor, 288 sayılı meclis kararı olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderildi.
İzmir İl Genel Meclisimizin bu temenni kararını dikkate alan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 10 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile, ülkemiz genelindeki binlerce gıdacı esnaf, sanatkar ve tacirlerimizi rahatlattı.
Başta İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olmak üzere,  İzmir İl Genel Meclisi’nin  görüşleri doğrultusunda değişiklik yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, ülkemizdeki tüm gıdacı esnaf, sanatkar ve tacirlerimiz adına teşekkür ediyorum.
Esnaf, sanatkar ve tacirimize, dolayısıyla vatandaşımıza dokunan, onların lehine kararlar alan Cumhuriyet Halk Partimizin Gaziemir ilçemizden seçilmiş bir il genel meclisi üyesi olarak, alınan bu kararda ve yapılan bu yönetmelik değişikliğinde, ben ve arkadaşlarım, bir nebze olsun katkımız olduğu için oldukça mutluyuz. Bu katkılarımız dolayısıyla bu çalışmalarımız, görev süremiz devam ettiği sürece elbette sürecektir. Bundan hiç ama hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Buradan Bize Mesaj Gönderebilirsiniz...

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Odaya Kayıt Ve Odadan Kayıt Sildirmek İçin Gereken Evraklar

GESO HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

ULAŞIM

ULAŞIM
Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ
Siz Sorun, Uzmanlarımız Yanıtlasın...