YAYINLARIMIZ

YAYINLARIMIZ
YAYINLANMIŞ DERGİLERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
TÜRK KIZILAYI

GESO Facebook Fotoğraflar

28 Aralık 2013 Cumartesi

Esnafın Seçimi

Esnafın Seçimi

Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası 10 Ocak'ta genel kurul yapıyor. Başkan Süleyman Beyen güven tazelemeye hazırlanıyor.

Yasa gereği 4 yılda bir gerçekleşen meslek odaları seçimleri 2014 yılının ilk üç ayı içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor. 2 Ocak ve 1 Mart arasında seçimli genel kurullarını yapmak durumunda olan esnaf ve sanatkarlar odalarında bir çok il ve ilçede seçim kararını alarak yılın ilk ayında genel kurullarını toplamaya hazırlanıyor.
Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu aldığı kararla Genel Kurul'un 10 Ocak 2014 Cuma Günü Saat:13.00'da toplanacağını ilan etti. 1000'in üzerinde üyeye sahip Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Akın Düğün Salonu'nda gerçekleşecek kongrede 2018 yılına kadar görev yapacak yönetim kurulunu ve başkanın belirleyecekler.
Süleyman Beyen güven tazeleyecek!
Son genel kurulda oy kullanan üyelerin büyük bir çoğunluğunu elde ederek 2010-2014 döneminde Oda Başkanı seçilen mevcut Başkan Süleyman Beyen ve yönetim kurulu bir dönem daha hizmet etmek için hazirundan yetki isteyecek.
"Birlik ve Beraberlik içinde yola devam!"
Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Beyen Yerel Haberci'ye yaptığı açıklamada "Yaslarımız çerçevesinde üzerimizde sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmek için çalıştığımız Yönetim Kurulumuzdaki arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde yine birlikte yeni dönemde de esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet etmek istiyoruz" dedi. Önceki genel kurulu açık farkla kazanan Beyen ve arkadaşlarının genel kurulda yine başarılı çıkacağı yolunda esnaf ve sanatkarlar arasında yaygın bir kanı var.
"Hiç kimseye angaje değiliz. Esnafımızın sesi olmaya devam edeceğiz"
Türkiye'nin yerel seçimlere hazırlandığı bir atmosferde gerçekleşen oda seçiminin yasal bir zorunluluk olarak öne çıktığını ifade eden Oda Başkanı Beyen "30 Mart 2014 seçimleri öncesinde yapacağımız genel kurulda bir o kadar önemli" dedi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak tüm siyasi partilere eşit yakınlıkta olduklarını ifade eden Beyen "Biz belediye seçimlerinde hiç bir adaya ve partiye angaje değiliz. Halkın iradesi hangi doğrultuda olursa olsun esnaf ve sanatkarımızın ekmek ve yaşam mücadelesi içerisinde seçilen belediye başkanı ve belediye meclis üyeleriyle bugüne kadar sürdürdüğümüz uyumlu çalışacağız"dedi.
Yeni dönemde yen projeler...
Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak yeni dönemde çeşitli atılımlar içinde olacaklarını ifade eden Oda Başkanı Süleyman Beyen "Bugüne kadar esnaf odası olarak yasal sorumluluklarımız çerçevesinde hizmet ettik. Önümüzdeki süreçte elde ettiğimiz deneyim ile yeni projeleri gerçekleştireceğiz" dedi.
Esnafa "Hukuk" desteği
Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın maliyetini karşılayacağı bir hukuk danışmanlığı sistemi oluşturacaklarını belirten Oda Başkanı Beyen "Zaman zaman esnafımıza verdiğimiz hukuk desteğini bu kez periyodik hale getiriyoruz. Odamızın anlaştığı bir hukukçu ayda iki kez olmak üzere oda binamızda üyelerimize hukuksal anlamda ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek. Yasal başvurular başta olmak üzere esnafımızın her türlü hukuksal danışmanlık ihtiyacını karşılayacağız" dedi.
Esnaf Rehberi
Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak her yıl yenilenecek ve kentteki esnaf ve sanatkarların iletişim bilgilerinin ve sürdürdüğü faaliyeti ifade eden sayfalardan oluşan Gaziemir Esnaf Rehberi çıkaracaklarını söyleyen Başkan Beyen "Esnafımızın öncelikle bir birinden alışverişini sağlayacak, her esnafın elinin altında yer alacak bir rehber bastıracağız. Esnafımızın ücretsiz olarak yararlanacağı rehberi ayrıca sanal ortama da taşıyacağız" diyerek rehberi içeren web sitesinin oluşturulacağını ifade etti.
Esnaf CV Bank kuruluyor
Günümüzde işsizliğin yanında, kalifiye eleman ihtiyacı ile kalifiye iş gücünün işçi arayan esnafla buluşturulması sıkıntısının yaşandığını söyleyen Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Beyen "Daha önce çeşitli kurumlarda örneği olan İzmir Esnaf Odaları Birliğimizce de uygulanmaya başlanan sistemden de yararlanarak Gaziemir Esnafları CV Bank'ı oluşturacağız. İşkur  ile de işbirliği içerisinde iş arayan ile işçi arayanlar oda bünyesindeki CV Bank'a başvurmaları halinde her iki kesimi biri birine yönlendirmiş olacağız" dedi.
Cazip kredilerden esnaf bilgi sahibi olacak
Ekonominin dönmesinde önemli yere sahip banka kredilerinden Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlarının yararlanmasını istediklerini söyleyen Oda Başkanı Beyen "Gaziemir Esnaflarına özel, bankaların odamızca yaptıkları ön protokoller ile uygun kredi koşullarından esnaf ve sanatkarlarımız bilgi sahibi olacak. Yapılan her çalışma ivedi bir şekilde üyelerimize duyuracağız" dedi.
KISA KISA ESNAF FAALİYETLERİ...
Önceki dönemlerin çok ilerisinde Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası teknolojiyi daha verimli kullanıyor. Üye işlemleri bilgisayar ve internet  ortamında gerçekleştiriliyor.
Esnaf Odası üyelerinin Basit Usül Vergi Muhasebe kayıtları ücretsiz olarak tutuluyor.
Oda olarak berber, lokanta, kahve vb. yerlerdeki esnaf ve sanatkarlar için hazırlanan çalışma önlükleri ücretsiz olarak esnafa dağıtılıyor.
Mesleki eğitime yönelik seminer ve toplantılar düzenleniyor.
İlçede faaliyet gösteren üretim yapan esnafları düzenlenen Ekmek Hijyeni Eğitimi sonunda sertifika sahibi yapıldı.
Bir hak olarak başvuru süresinde gerekli müracaatı yapan esnaflara sınavsız olarak ustalık belgesi verildi
Oda binasındaki Eğitim Salonu esnaf ve sanatkarların yararlandığı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün açtığı kurslara ev sahipliği yapıyor.
Esnafın sorunlarının çözümü için Gaziemir Kaymakamlığı, Gaziemir Belediyesi başta olmak üzere ilgili kurumlarla temasa geçilerek çözümüne bulunuyor. Esnafa yönelik çıkan kanun yönetmelik ve uygulamalardan esnaflar odanın internet sitesi üzerinden haberdar ediliyor.
Esnaf Odası Sosyal sorumluluk projelerine ve Gaziemir başta olmak üzere olağanüstü durumlarda düzenlenen yardımlaşmalara önem veriyor.
Ramazan ayında Gaziemir'in çeşitli merkezlerinde kurduğu iftar sofralarıyla kutsal Ramazan ayının huzur ve paylaşma ortamına bir katkıda Esnaf Odası sunmuş oluyor. Kadir Gecesi'nde etli-pilav ikramı geleneksel olarak sürdürülüyor.
Van Erciş Depremi sonrasında depremzedelerin bir bölümünün İzmir'e getirilmesi sırasında geçici barınma merkezi olarak kullanılan spor salonunda kullanılmak üzere battaniye yardımı yapıldı.
İlçedeki esnaflarla düzenli iletişim ve karşılıklı görüşme yapılan sabah kahvaltıları verildi.

Tüm faaliyetleri; ilçede yayın yapan Yerel Haberci İnternet Haber Portalı'nda okuyucular arasında gerçekleştirilen anket sonucunda Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Gaziemir'de 2012 yılının en başarılı Meslek Örgütü seçilerek başarısını bir kez daha ortaya koydu. 

2012 Yılı Genelgeleri 2013 Yılı Genelgeleri 2014 Yılı Genelgeleri
     
2009 Yılı Genelgeleri 2010 Yılı Genelgeleri 2011 Yılı Genelgeleri
     
2006 Yılı Genelgeleri 2007 Yılı Genelgeleri 2008 Yılı Genelgeleri
     
2003 Yılı Genelgeleri 2004 Yılı Genelgeleri 2005 Yılı Genelgeleri
     
2000 Yılı Genelgeleri 2001 Yılı Genelgeleri 2002 Yılı Genelgeleri
     
1997 Yılı Genelgeleri 1998 Yılı Genelgeleri 1999 Yılı Genelgeleri
     
1994 Yılı Genelgeleri 1995 Yılı Genelgeleri 1996 Yılı Genelgeleri

Buradan Bize Mesaj Gönderebilirsiniz...

GESO

Fotoğrafım

► 1970 yılında kurulmuş olan Gaziemir Esnaf ve Sanatkârlar Odası kurulduğu günden bu güne esnaf ve sanatkârlara hizmet vermektedir. Odamız 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’na tabidir. Odamız bünyesinde çağımızın gerektirdiği şekilde bilgisayarlı ortamda süratli ve düzgün hizmet verilmektedir. Büyük oranda üye bilgilerinin güncellenmesi sağlanmış olup günden güne teknolojik gelişmeleri üyelerimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz.

► Kamu oyuna odamızın ve meslektaşlarımızın çalışmalarını anlatmak için başta internet olmak üzere çeşitli basın ve yayın organlarından yararlanılmaktadır. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası web sitesine internet üzerinden kolaylıkla erişebilmektedir. Odamızdaki gelişmelere, hizmetlerimize, üyelere güncel duyurulara, esnaf dünyasını ilgilendiren güncel haberlere, vergi gündemine, kısaca esnaf ve sanatkârları ilgilendiren tüm konulara odamız internet sayfamızdan 

http://gaziemiresnafvesanatkarlar.blogspot.com ve sosyal paylaşım ağlarından http://www.facebook.com/gaziemiresnafvesanatkarlar 

http://twitter.com/gaziemiresnaf  ulaşabilmektedir.

  TESK E-kapasite internet sistemi kullanılarak, kapasite raporlarının elektronik ortamda düzenlenmesi ve bu sayede odamız tarafından üyelerimizin kapasite raporlarının en doğru ve en hızlı şekilde onaylanmaktadır.

► Vergi levhalarının işyerine asma zorunluluğu kaldırıldı ancak işyerinde bulundurma zorunluluğu devam ediyor. Vergi levhaları bundan böyle internet üzerinden temin edilecektir.

► Her konuda olduğu gibi, KOSGEB destekli kredi uygulamalarında da üyelerimiz bilgilendirilmekte olup yapılacak başvurulara yardımcı olunmaktadır. KOBİ'lerin KOSGEB Destek Programları adı altında yer alan programlarına internet üzerinden başvuru sistemi 01 Aralık 2011 tarihi itibariyle devreye girmiştir. Destek başvuru kullanım kılavuzlarına http:www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

► Ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmetimiz devam etmektedir. İzmir Barosu Avukatlarından Av. Mustafa BURKAZ, Gaziemir Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyelerine ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti vermeye devam etmektedir. Odamıza kayıtlı üyelerimizin bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanabilmeleri için odamızla irtibat kurmaları yeterlidir. 

► Üyelerimizin Basit Usül Vergi Muhasebe kayıtları ücretsiz olarak tutulmaya devam ediliyor.

► Üyelerimizin işyerlerinde kullandıkları fiş, fatura, irsaliye, fiyat tarifesi gibi basılı evraklar İESOB’dan kısa sürede temin edilerek üyelerimize ulaştırılmaya devam edilmektedir.

► Periyodik olarak yapılan portör sağlık taramalarının sonuçları odamız aracılığıyla sahiplerine ulaştırılmaktadır. İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Veremle Savaş Derneği arasında yenilenen protokol ile portör muayenelerini yaptıran esnaf sanatkarlar, bundan sonra  muayene hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerdir.

► Odamızın geleneksel pilavı Kadir Gecesi’nde Gaziemirlilere dağıtılmıştır.

► İşyerinize ait adres, telefon, ürün ve hizmet bilgilerinizi ÜCRETSİZ olarak  http://rehberkayit.11818.com.tr/11818.aspx adresinden kayıt ettirebilirsiniz.

► Esnaf Kimlik Kartınızla veya http://esnaf.sanayi.gov.tr sitesinden sorgulanarak alınacak internet çıktısı ile Turkcell İletişim Merkezleri’nden Esnaf Paketi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

► Üyelerimizin Tekel Ruhsat İşlemlerinde odamızca yardımcı olunmaktadır. Bununla birlikte 26 Ekim 2011 tarihli ve 28096 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile sigara satışlarında uygulanan özel tüketim vergisi oranı yüzde 69'dan yüzde 65'e indirilmiş olup bakkal, bayi ve büfeci esnafımızın kar payları da yeniden yüzde 4.8'e çıkarılmıştır.

► Gaziemir Kaymakamlığı bünyesindeki İlçe İnsan Hakları Kurulu, İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile Gaziemir Kent Konseyi bünyesindeki toplantılar başta olmak üzere kurul ve toplantılara oda temsilcisi gönderilerek odamız temsil edilmektedir. Esnafımızın sorunları her platformda demokratik yollardan dile getirilmektedir

► İzmir’de yaklaşık 131 adet Esnaf Odası var ve bazıları ihtisas, bazıları ise karma olan bu odalar, İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı olarak üyelerinin sorunlarını paylaşmak, ticari faaliyetlerini kolaylaştırmak ve bunlara çözüm yolları bulmak için çalışmalarını sürdürmektedirler. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası çeşitli meslekleri içinde barındıran karma bir odadır.

  İşyeri sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın, ilgili belediyeden “İşyeri açma ruhsatı” alabilmesine yönelik olarak, öncelikle İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğü’ne, ardından da ilgili meslek odasına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Odaya kayıt için ise Sicil Müdürlüğü’ne götürmüş olduğunuz belgelerin birer nüshasını getirmeniz yeterli olmaktadır. (- 1 adet sicil tasdiknamesi - 1 adet vergi levhası fotokopisi - 1 adet nüfus sureti aslı (fotoğraflı) - 1 adet ikametgah senedi aslı - 3 adet fotoğraf )                              

► 5362 Nolu Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu (Kabul Tarihi : 07.06.2005) MADDE 13. Resmî ve özel kuruluşlarla ilişkiler :

- Resmî ve özel kuruluşlarca, tacir ve sanayiciden meslekî faaliyetleri ile ilgili olarak istenilen ve 18.5.2004 tarihli ve 5174 sayılı Kanunun 26 ncı maddesinde öngörülen belgeler, esnaf ve sanatkârlar için mensup oldukları oda tarafından düzenlenir ve verilir.

-  Resmî makamlarca, esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyetlerini ilgilendiren hususlarda alınacak kararlarda, ilgili odanın mütalaasından faydalanılır ve kurulacak komisyonlara oda temsilcisinin katılması zorunludur.

► Belediyeler; ruhsat verebilmek için iş yeri açmak veya meslekî faaliyette bulunmak isteyen esnaf ve sanatkârlardan sicil tasdiknamesi ile üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar.

- Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, kamu iktisadi teşebbüsleri, esnaf ve sanatkâr kredi ve kefalet kooperatifleri ve bankalar oda üyeleri ile ilgili ruhsat, ihale ve kredi işlemlerinde üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar. T.C. İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğü’nden alınan “Esnaf Sicil Tasdiknamesi”nin geçerlilik süresi 5 (beş) yıl olduğundan bu belge için vize tarihlerine lütfen dikkat ediniz. İşyerinizdeki her türlü adres ve meslek değişikliği için odamıza ve Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.·          Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası olarak üyelerimizin cep telefonlarına bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısa mesajlar göndermekteyiz. Eğer bu mesajları alamıyorsanız cep telefonu numaranızı odamıza bildirerek güncelleyebilirsiniz.

► Kapanış yapan üyeler ise ilgili vergi dairesinden, işyerinin kapatıldığına dair bir yazı (Mükellefiyet Durumu) alır. Bu yazı ve kapanış dilekçesi ile üyenin odaya olan aidat borçları da tahsil edildikten sonra üyenin oda kaydı kapatılır. Üye, Oda tarafından verilen yazıyla birlikte sicil kaydını sildirmek için İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’ne  yönlendirilir.

► T.C. İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğü’nden alınan “Esnaf Sicil Tasdiknamesi”nin geçerlilik süresi 5 (beş) yıl olduğundan bu belge için vize tarihlerine lütfen dikkat ediniz. İşyerinizdeki her türlü adres ve meslek değişikliği için odamıza ve Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.

► İşyeri kapatılmış olsa dahi, 5362 sayılı yasanın 61. maddesi gereği, bu hususu kayıtlı odaya bildirmeyen üyelerin, aidat borçlarından sorumluluğu devam etmektedir. Bu durum 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkar Meslek Kuruluşları Kanunun’nda “Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı (odadaki) üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır.” şeklinde ifade edilmiştir.    

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Odaya Kayıt Ve Odadan Kayıt Sildirmek İçin Gereken Evraklar

GESO HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

ULAŞIM

ULAŞIM
Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ
Siz Sorun, Uzmanlarımız Yanıtlasın...