YAYINLARIMIZ

YAYINLARIMIZ
YAYINLANMIŞ DERGİLERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
TÜRK KIZILAYI

GESO Facebook Fotoğraflar

20 Ağustos 2017 Pazar

EKONOMİNİN BÜROKRATLARI İZMİR ESNAFI İLE BULUŞTU

EKONOMİNİN BÜROKRATLARI İZMİR ESNAFI İLE BULUŞTU
TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret etti. Ziyarette çok sayıda oda başkanı da hazır bulundu. İESOB’yi ziyaret eden TBMM heyetinde ise, komisyon başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyıldız ile AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Sert, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan yer aldı.

Çözüm ürettiler

TBMM heyetinin ziyaretinden büyük memnunluk duyduğunu belirten İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, komisyonun yaptığı çalışmalarla esnaf sanatkarların pek çok sorununun giderilmesine önemli katkılar koyduğuna işaret etti.

Komisyon çalışmalarını yakından takip ettiklerini bildiren Mutlu, ‘İzmir esnaf teşkilatı adına özverili çalışmalarda bulunarak kesimimizin pek çok sıkıntısına çare üretilmesine katkı koyan komisyon üyelerine teşekkür ediyorum. Esnaf sanatkarların sorunlarına vakıf olan ve partiler üstü çalışma anlayışı ile başarılı çalışmalar yapan komisyon üyeleri bize önemli kazanımlar sağlamıştır. Pek çok sıkıntımıza çözüm üretilmiştir. Bugün burada komisyon üyelerini daha yakından tanımak, sorunlarımızı ilk elden samimi bir şekilde ifade etmek imkanı bulduk.  Komisyon üyelerinin arasındaki uyumu, konularımıza olan hakimiyetlerini görünce içimiz rahatladı. Bu güzel diyalog ile çözülemeyecek hiç  bir sorunun bulunmadığına inanıyoruz’ dedi.

Sorunlar

İzmir Birliği’nin İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük Birliği olduğunu da hatırlatan İESOB Başkanı Mutlu, ‘Ankara esnaf teşkilatı üye sayısı açısından bizden sonra geliyor. Birliğimize bağlı 129 meslek odasının çatısı altında 350 bin esnaf ve sanatkarımız bulunuyor’ diye konuştu.

Kesimin sorunları ve İzmir Birliği’nin çözüm önerilerini içeren dosyayı milletvekillerine ileten Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü:  ‘Komisyon üyesi arkadaşlarımızın ilgisine ve alakasına bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok sorunumuzu gündeme getirdiniz, çözüm yoluna katkı koydunuz. Bu vesileyle teşekkür ederken mevcut bazı sorunlara da değinmek istiyorum.

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi’ni kaldırdığınız için teşekkür ediyorum. SGDP esnaf sanatkarların boynunda bir yüktü. Adaletsizce çalışan üyelerimizin  emekli maaşlarının yüzde 15’i kesiliyordu. Bizim esnaf teşkilatımızda boynumuzda bir yüktü. Maaşlarımızın yüzde 15’i kesintiye uğruyordu. Bundan dolayı büyük bir teşekkürü hakkediyorsunuz. Ancak sosyal güvenlik alanında bazı sorunlar yaşıyoruz. Sosyal Güvenliği tek bir çatı altında topladık ancak burada bir eşitsizlik var. Sigortalı çalışan adam 7 bin 200 iş gününde, üyelerimiz ise  9 bin iş gününde emekli oluyor.

Perakende yasası yıllardır çıkarılmıyordu. Katkınız için çok teşekkür ediyorum. Ancak derdimize derman olmadı. Esnaf teşkilatına da sanatkara AVM’lerde yer verilmesini öngören bir madde var ancak üyelerimizin döviz üzerinden kira ödenen  buralarda yer alma şansı yok..Açılış kapanış saatlerini Valilik düzenler deniyor ama buna rağmen açılış kapanış saatleri henüz düzenlenemedi. Hepsi sabah 7’den gece saat 00.00’a kadar açık. Onlara herhangi bir kısıtlama yok. İzmir’in 4 girişi var, 4 girişini de büyük mağazalar kuşatmış.  Büyük mağazalar olmasın demiyoruz. Ancak şehir içlerinden ziyade şehir dışına kurulmaları gerekiyor.

Dolayısıyla bu kanunun günün şartlarına göre yeniden revize edilmesine ihtiyaç var

KOSGEB destekleri ve yapılandırma imkanı  sıkıntıda olan üyelerimizi rahatlattı.. Yeni işe başlayan arkadaşlarımıza vergi muafiyeti ve AHİLİK fonu konularındaki katkılarınızı da memnuniyetle izledik.  Bütün bunlara  rağmen işlerimizde bir durgunluk var. Bir canlılık, bir hareketlilik yakalayamadık. Bu  canlılığı önümüzdeki süreç içerisinde sizlerin de desteği ile yakalayacağımızı düşünüyoruz. Mesela yeni işyeri açanlara verilen imkanlar için 29 yaş sınırı koyuldu. 30 yaşında bir işyeri açanlar yararlanamıyor.  29 yaşında ya da daha küçük biri işyeri açarsa 3 yıllık vergi muafiyetinden yararlanıyor. Yaş sınırının kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bunların yanısıra, 5362 sayılı kanunun revize edilmesi, Belediyeler ruhsatları verirken o bölgelerde meslek kuruluşlarının da söz sahibi olması ve kayıt dışı ile daha etkin mücadele konularında beklentilerimiz var’

Komisyon Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız her zaman esnafın yanında olduklarını belirterek, “Esnaf bizim ekonomimizin merkezi, kılcalıdır. Esnaf mahallemizin ve sosyal hayatımızın da emini, güveni ve teminatıdır. Bakışımız da bu yöndedir” diye konuştu.

Buradan Bize Mesaj Gönderebilirsiniz...

GESO

Fotoğrafım

► 1970 yılında kurulmuş olan Gaziemir Esnaf ve Sanatkârlar Odası kurulduğu günden bu güne esnaf ve sanatkârlara hizmet vermektedir. Odamız 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’na tabidir. Odamız bünyesinde çağımızın gerektirdiği şekilde bilgisayarlı ortamda süratli ve düzgün hizmet verilmektedir. Büyük oranda üye bilgilerinin güncellenmesi sağlanmış olup günden güne teknolojik gelişmeleri üyelerimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz.

► Kamu oyuna odamızın ve meslektaşlarımızın çalışmalarını anlatmak için başta internet olmak üzere çeşitli basın ve yayın organlarından yararlanılmaktadır. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası web sitesine internet üzerinden kolaylıkla erişebilmektedir. Odamızdaki gelişmelere, hizmetlerimize, üyelere güncel duyurulara, esnaf dünyasını ilgilendiren güncel haberlere, vergi gündemine, kısaca esnaf ve sanatkârları ilgilendiren tüm konulara odamız internet sayfamızdan 

http://gaziemiresnafvesanatkarlar.blogspot.com ve sosyal paylaşım ağlarından http://www.facebook.com/gaziemiresnafvesanatkarlar 

http://twitter.com/gaziemiresnaf  ulaşabilmektedir.

  TESK E-kapasite internet sistemi kullanılarak, kapasite raporlarının elektronik ortamda düzenlenmesi ve bu sayede odamız tarafından üyelerimizin kapasite raporlarının en doğru ve en hızlı şekilde onaylanmaktadır.

► Vergi levhalarının işyerine asma zorunluluğu kaldırıldı ancak işyerinde bulundurma zorunluluğu devam ediyor. Vergi levhaları bundan böyle internet üzerinden temin edilecektir.

► Her konuda olduğu gibi, KOSGEB destekli kredi uygulamalarında da üyelerimiz bilgilendirilmekte olup yapılacak başvurulara yardımcı olunmaktadır. KOBİ'lerin KOSGEB Destek Programları adı altında yer alan programlarına internet üzerinden başvuru sistemi 01 Aralık 2011 tarihi itibariyle devreye girmiştir. Destek başvuru kullanım kılavuzlarına http:www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

► Ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmetimiz devam etmektedir. İzmir Barosu Avukatlarından Av. Mustafa BURKAZ, Gaziemir Esnaf ve Sanatkârlar Odası üyelerine ücretsiz hukuk danışmanlığı hizmeti vermeye devam etmektedir. Odamıza kayıtlı üyelerimizin bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanabilmeleri için odamızla irtibat kurmaları yeterlidir. 

► Üyelerimizin Basit Usül Vergi Muhasebe kayıtları ücretsiz olarak tutulmaya devam ediliyor.

► Üyelerimizin işyerlerinde kullandıkları fiş, fatura, irsaliye, fiyat tarifesi gibi basılı evraklar İESOB’dan kısa sürede temin edilerek üyelerimize ulaştırılmaya devam edilmektedir.

► Periyodik olarak yapılan portör sağlık taramalarının sonuçları odamız aracılığıyla sahiplerine ulaştırılmaktadır. İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Veremle Savaş Derneği arasında yenilenen protokol ile portör muayenelerini yaptıran esnaf sanatkarlar, bundan sonra  muayene hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceklerdir.

► Odamızın geleneksel pilavı Kadir Gecesi’nde Gaziemirlilere dağıtılmıştır.

► İşyerinize ait adres, telefon, ürün ve hizmet bilgilerinizi ÜCRETSİZ olarak  http://rehberkayit.11818.com.tr/11818.aspx adresinden kayıt ettirebilirsiniz.

► Esnaf Kimlik Kartınızla veya http://esnaf.sanayi.gov.tr sitesinden sorgulanarak alınacak internet çıktısı ile Turkcell İletişim Merkezleri’nden Esnaf Paketi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

► Üyelerimizin Tekel Ruhsat İşlemlerinde odamızca yardımcı olunmaktadır. Bununla birlikte 26 Ekim 2011 tarihli ve 28096 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile sigara satışlarında uygulanan özel tüketim vergisi oranı yüzde 69'dan yüzde 65'e indirilmiş olup bakkal, bayi ve büfeci esnafımızın kar payları da yeniden yüzde 4.8'e çıkarılmıştır.

► Gaziemir Kaymakamlığı bünyesindeki İlçe İnsan Hakları Kurulu, İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile Gaziemir Kent Konseyi bünyesindeki toplantılar başta olmak üzere kurul ve toplantılara oda temsilcisi gönderilerek odamız temsil edilmektedir. Esnafımızın sorunları her platformda demokratik yollardan dile getirilmektedir

► İzmir’de yaklaşık 131 adet Esnaf Odası var ve bazıları ihtisas, bazıları ise karma olan bu odalar, İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı olarak üyelerinin sorunlarını paylaşmak, ticari faaliyetlerini kolaylaştırmak ve bunlara çözüm yolları bulmak için çalışmalarını sürdürmektedirler. Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası çeşitli meslekleri içinde barındıran karma bir odadır.

  İşyeri sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın, ilgili belediyeden “İşyeri açma ruhsatı” alabilmesine yönelik olarak, öncelikle İzmir Esnaf Ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğü’ne, ardından da ilgili meslek odasına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Odaya kayıt için ise Sicil Müdürlüğü’ne götürmüş olduğunuz belgelerin birer nüshasını getirmeniz yeterli olmaktadır. (- 1 adet sicil tasdiknamesi - 1 adet vergi levhası fotokopisi - 1 adet nüfus sureti aslı (fotoğraflı) - 1 adet ikametgah senedi aslı - 3 adet fotoğraf )                              

► 5362 Nolu Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu (Kabul Tarihi : 07.06.2005) MADDE 13. Resmî ve özel kuruluşlarla ilişkiler :

- Resmî ve özel kuruluşlarca, tacir ve sanayiciden meslekî faaliyetleri ile ilgili olarak istenilen ve 18.5.2004 tarihli ve 5174 sayılı Kanunun 26 ncı maddesinde öngörülen belgeler, esnaf ve sanatkârlar için mensup oldukları oda tarafından düzenlenir ve verilir.

-  Resmî makamlarca, esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyetlerini ilgilendiren hususlarda alınacak kararlarda, ilgili odanın mütalaasından faydalanılır ve kurulacak komisyonlara oda temsilcisinin katılması zorunludur.

► Belediyeler; ruhsat verebilmek için iş yeri açmak veya meslekî faaliyette bulunmak isteyen esnaf ve sanatkârlardan sicil tasdiknamesi ile üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar.

- Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, kamu iktisadi teşebbüsleri, esnaf ve sanatkâr kredi ve kefalet kooperatifleri ve bankalar oda üyeleri ile ilgili ruhsat, ihale ve kredi işlemlerinde üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar. T.C. İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğü’nden alınan “Esnaf Sicil Tasdiknamesi”nin geçerlilik süresi 5 (beş) yıl olduğundan bu belge için vize tarihlerine lütfen dikkat ediniz. İşyerinizdeki her türlü adres ve meslek değişikliği için odamıza ve Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.·          Gaziemir Esnaf Ve Sanatkârlar Odası olarak üyelerimizin cep telefonlarına bilgilendirme ve duyuru amaçlı kısa mesajlar göndermekteyiz. Eğer bu mesajları alamıyorsanız cep telefonu numaranızı odamıza bildirerek güncelleyebilirsiniz.

► Kapanış yapan üyeler ise ilgili vergi dairesinden, işyerinin kapatıldığına dair bir yazı (Mükellefiyet Durumu) alır. Bu yazı ve kapanış dilekçesi ile üyenin odaya olan aidat borçları da tahsil edildikten sonra üyenin oda kaydı kapatılır. Üye, Oda tarafından verilen yazıyla birlikte sicil kaydını sildirmek için İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’ne  yönlendirilir.

► T.C. İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğü’nden alınan “Esnaf Sicil Tasdiknamesi”nin geçerlilik süresi 5 (beş) yıl olduğundan bu belge için vize tarihlerine lütfen dikkat ediniz. İşyerinizdeki her türlü adres ve meslek değişikliği için odamıza ve Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.

► İşyeri kapatılmış olsa dahi, 5362 sayılı yasanın 61. maddesi gereği, bu hususu kayıtlı odaya bildirmeyen üyelerin, aidat borçlarından sorumluluğu devam etmektedir. Bu durum 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkar Meslek Kuruluşları Kanunun’nda “Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı (odadaki) üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır.” şeklinde ifade edilmiştir.    

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Odaya Kayıt Ve Odadan Kayıt Sildirmek İçin Gereken Evraklar

GESO HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

ULAŞIM

ULAŞIM
Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ
Siz Sorun, Uzmanlarımız Yanıtlasın...