YAYINLARIMIZ

YAYINLARIMIZ
YAYINLANMIŞ DERGİLERİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
TÜRK KIZILAYI

GESO Facebook Fotoğraflar

21 Eylül 2017 Perşembe

AHİLİK HAFTASI GAZİEMİR’DE COŞKUYLA KUTLANDI

AHİLİK HAFTASI GAZİEMİR’DE COŞKUYLA KUTLANDI
AHİ EVRAN GELENEĞİ GAZİEMİR’DE YAŞATILDI

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), 30. Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Gaziemir’de yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Gerçekleşen etkinliklere, Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası da katkı verdi. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, oda başkanları, Ahilik Haftası komite üyeleri, Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman Beyen, Başkan Vekili Adem BALKAYA ve oda yöneticileri İlçe Kaymakamı Yaşar Dönmez ve Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'a ziyarette bulundu. Ziyaretlerde Başkan Mutlu ilçe yöneticilerine üzerinde meslekleri simgeleyen objeler bulunan ve ahilik nasihatlerinin yer aldığı bir tablo hediye etti. Esnaf heyeti Sevgi Yolu’nda ve Abdullah Arda Meydanı’nda esnafla bir araya geldi. Gaziemir Sevgi Yolu’nda esnaf sanatkarlarla ve halkla birlikte kahvaltı yapıldı, Şed Kuşatma törenini anlatan tiyatral gösteriyi izlendi. Mehter Takımı eşliğinde Gaziemir'e geçen kortej, dünden bugüne meslekleri simgeleyen esnaf standlarını gezdi. Soğuk heykellerin gösterisi de vatandaşların büyük ilgisini çekti. Program çerçevesinde halka kahvaltı ,ahi lokması ve pilavı dağıtıldı.

“Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği” doğrultusunda gerçekleştirilen etkinliklere esnaf sanatkarların yanı sıra halkın da büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Başkan Süleyman BEYEN, 'Bu bizi fazlasıyla memnun etti. Çünkü bu etkinlikleri gerçekleştirmekteki temel amacımız, Ahi Felsefesi'ni topluma ve yeni nesile doğru bir şekilde aktarmaktı." diye konuştu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol “Şehir merkezlerine inşa edilen alışveriş merkezleriyle esnafımız çok zor koşullarda adeta yaşam savaşı veriyor. Küçük esnafımızın ayakta kalabilmesi için alışveriş merkezlerinin şehir dışına taşınması gerektiğine inanıyorum. Her zaman esnaf kardeşlerimizin yanındayım, üzerime düşen ne varsa yapmaya hazırım” dedi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da yaptığı konuşmada esnafların yaşamdaki rolünün değişmediğini ifade ederek “Ahi Evran esnaf teşkilatlanmasının yüz yıllar öncesindeki başlangıcıdır. Ahilik kapıdan aç gireni tok gönderen bir felsefedir. Esnaflarımız bu anlayışın günümüz temsilcileridir. Bugünün kent yaşamında alışveriş alışkanlıklarımız değişime uğrasa da, esnafın yaşamımızdaki rolü hiçbir zaman bitmez. Sabah kalkıp dışarı çıktığımızda sıcak ekmeği aldığımız yer fırıncıdır. Bakkalımızdır, traşımızı olduğumuz berberimizdir, çayımızı yudumladığımız kahvecimizdir. Esnaf ve sanatkarlarımız yaşamımızın vazgeçilmezidir. Çok zor koşullarda hizmet veren esnafımızın her zaman yanındayız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından meslek lisesi öğrencilerinin Ahi Evran kuşak töreni canlandırmaları, cansız mankenlerin sergilediği meslekler ve Mehter ekibini çaldığı marşlar ilgiyle izlendi.

Mehter eşliğinde esnafları ve Gaziemirlileri selamlayan katılımcılar hep birlikte Abdullah Arda Meydanı’nda unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin sergilendiği stantlar gezildi. Etkinlik çerçevesinde vatandaşlara tavuklu pilav ve lokma ikram edildi. 


Buradan Bize Mesaj Gönderebilirsiniz...

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

ODA KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Odaya Kayıt Ve Odadan Kayıt Sildirmek İçin Gereken Evraklar

GESO HİZMET STANDARTLARI TABLOSU

ULAŞIM

ULAŞIM
Gaziemir Esnaf Ve Sanatkarlar Odası

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ

TESK HIZLI CEVAP SİSTEMİ
Siz Sorun, Uzmanlarımız Yanıtlasın...